top of page
Zdjęcie autoraNowa w Szwecji

Moje Skåne - 10 Miejsc, Które Trzeba Zobaczyć w Skanii + MAPA

Sezon wakacyjny coraz bliżej, postanowiłam więc stworzyć dla Was zestawienie moich ulubionych miejsc w najbliższym Polsce regionie Szwecji - Skåne. Te spoty to moje absolutne "must-see" podczas zwiedzania Skanii. Na dole artykułu znajdziecie mapę do zaplanowania wycieczki. Klikajcie na zdjęcia, by przesuwać galerie!


1. Skanör med Falsterbo

Niewielkie miasteczka Skanör oraz Falsterbo na Półwyspie Falsterbo, tworzą urokliwą enklawę, oddaloną tylko 40 km na południe od Malmö. Warto zobaczyć tam jedne z piękniejszych skańskich plaż i małe, kolorowe domki gospodarcze, osadzone wśród trawiastych wydm. Krajobrazy są iście bajkowe i zapierają dech w piersiach za każdym razem, gdy się tam trafi. Same miasteczka są również przepiękne - świetnie zachowane domy z początku ubiegłego stulecia są ozdobą wąskich ulic. Półwysep to idealne miejsce na sesje zdjęciowe. Oprócz tego, jest tutaj także rezerwat przyrody Måkläppen, gdzie w zimowych miesiącach można oglądać foki wylegujące się na plażach. Przy drodze prowadzącej do portu i plaży miejskiej w Skanör, stoi jeden z najstarszych w Szwecji młynów - jego udokumentowana historia sięga... XII wieku! To zdecydowanie moje ulubione miejsce w Skåne!


2. Kullaberg Naturreservat

Rezerwat przyrody Kullaberg cechuje się niezwykłą różnorodnością biologiczną, a jego wybrzeże jest nieregularne i bardzo skaliste. Na Półwyspie stoi też okazała latarnia morska z XIX wieku, która uznawana jest za najjaśniejszą latarnię w całej Szwecji. Jadąc na kraniec Półwyspu, przejeżdża się przez urocze miasteczko Mölle, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu było jednym z najbardziej luksusowych szwedzkich kurortów wakacyjnych. Po krótkim spacerze w dół północnego wybrzeża, dotrzemy do ogromnych i bardzo dziwnych drewnianych konstrukcji. Te konstrukcje to Nimis, a stoją one na terenie samozwańczego mikropaństwa - Królestwa Ladonii, utworzonego przez kontrowersyjnego szwedzkiego artystę, Larsa Vilksa.



3. Wschodnie wybrzeże

Wschodnie wybrzeże Skanii jest niczym przyrodniczy park rozrywki. W Parku Narodowym Stenshuvud, znajdziemy malowniczą plażę Knäbäckshusen, znaną jako "szwedzkie Karaiby". Przy okazji warto wybrać się do pobliskich miejscowości - Simrishamn, Kivik (produkuje się tam najlepsze cydry w Szwecji!) oraz Åhus. Kilka kilometrów wyżej na północ mamy kamienny krąg Haväng dolmen, znajdujący się przy przepięknie ukształtowanym wybrzeżu. W okolicy są też dwa całkiem spore wodospady: Hallamölla oraz Forsakar. Na fikę i odpoczynek warto zajechać do jednej z najstarszych kawiarni w Szwecji, Kaffestugan Alunbruket.


4. Liryczna wyspa Ven

Ven nazywane jest "perłą Öresund" i rzeczywiście tak jest - to mało znana, niewielka wysepka, po której porusza się rowerami. Na Ven można dopłynąć promem z Landskrony, zaś w letnim okresie również z Kopenhagi oraz uroczego miasteczka Råå pod Helsingborgiem. Promy pływają dość często, więc wyprawa na cały dzień to optymalna opcja. Sama wyspa przypomina platformę wyrastającą z morza, a widoki na niej są zabójcze - to krótsza, ale równie emocjonująca alternatywa do wyprawy na Bornholm. O magicznej wyspie Ven pisałam w tym artykule.


5. Klimatyczne Malmö

Stolica regionu Skåne, czyli Malmö, to naprawdę świetne i klimatyczne miasto - obszerny artykuł z moimi ulubionymi miejscami w centrum i okolicach, znajdziecie tutaj. Jest tam również mapa Google, którą dla Was stworzyłam. Z takim materiałem, zaplanowanie wycieczki po Malmö będzie łatwizną! Kiedy będziecie wjeżdżać do miasta, na pewno zobaczycie duże tablice, głoszące, że Malmö to “miasto rowerowe” i rzeczywiście tak jest - najlepiej i najbezpieczniej podróżuje się po nim rowerem. Bez żartów - porzućcie samochody, gdyż żółwie tempo, pozamykane ulice oraz brak miejsc parkingowych doprowadzą Was do furii. Samochód przyda się tylko, gdy postanowicie wybrać się dalej za miasto.



6. Kamienny krąg w Kåseberga

"Szwedzkie Stonehenge", czyli kamienny krąg Ales Stenar, to niezwykle popularny turystyczny spot w Skåne. Nie polecam odwiedzać go w ciepłe letnie popołudnie, bo wtedy na pewno nie będzie szansy na jakiekolwiek zdjęcie bez co najmniej dziesięciu obcych osób na pierwszym planie. Niedługi szlak wędrowny, który prowadzi wzdłuż pastwisk z przesłodkimi owieczkami aż do stromego wybrzeża, rozgałęzia się w pewnej chwili. Idąc w lewo, można zejść do miejskiego portu, zaś ścieżka po prawej zaprowadzi nas wprost na strome klify, na których stoi kamienny krąg. Koniecznie weźcie ze sobą latawiec - tam wieje zawsze!


7. Malownicze Ystad

Ystad założone zostało w XI wieku i jest tłem dla znanych powieści Henninga Mankella o kontrowersyjnym detektywie Kurcie Wallanderze. Miasta nigdy nie dotknęła ani wojna, ani pożar, ani żadna inna plaga. Możemy podziwiać tam wiele bardzo starych, średniowiecznych jeszcze, budynków. Niektóre z nich wyglądają, jakby trzymały się w pionie wyłącznie na "słowo honoru", ale to chyba tylko dodaje im uroku. Warto przejść się jego uliczkami - czasem miałam wrażenie, że mogłoby ono być misternie stworzoną scenografią do filmu, którego akcja toczy się w średniowieczu. Jeśli pojedziecie tam wiosną albo latem, czyli w sezonie turystycznym, to ostrzegam, że będzie marzyć tylko o jednym - wyeliminowaniu samochodów i tłumu turystów. Więcej o Ystad przeczytacie tutaj.


8. Dalby - kraina kamieniołomów

Okolice miasteczka Dalby, oddalone około 30 km od Malmö, to bardzo niepozorne miejsce, ale warto tam zajrzeć, jeśli macie kilka godzin na spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Rezerwat Skrylle to ogromny las pełen ścieżek, a jego sercem jest zalany wodą niewielki kamieniołom, który w otoczeniu zielonych łąk, stał się malowniczym jeziorkiem, a jego brzeg to idealne miejsce na piknik. Kilka kilometrów na południe od Skrylle, znajduje się kolejny, większy i głębszy kamieniołom, Dalby Stenbrottet, który jest popularnym miejscem podczas wakacyjnych weekendów - można podziwiać widoki z jego wysokich brzegów i kąpać się w turkusowej wodzie.


9. Akademickie miasteczko Lund

Lund to 100-tysięczne miasteczko położone 15 km na północny wschód od Malmö i w swoim klimacie podobne jest do Ystad. Różnica polega na tym, że Lund to miasto akademickie, więc tętni życiem i charakteryzuje się wyraźną nadreprezentacją grupy wiekowej 20–29 lat (21% populacji) oraz osób z wyższym wykształceniem (58% w stosunku do 29% w skali kraju). A więc odwrotnie niż w przypadku większości miast - zwiedzanie opustoszałego Lund w okresie wakacyjnym to całkiem niezły pomysł. Miasto należy do najstarszych w Szwecji, założono je w X wieku i obecnie jest siedzibą Regia Academia Carolina, największego dziś ośrodka akademickiego w krajach nordyckich, kształcącego ponad 24 000 studentów pochodzących z krajów całego świata.




10. Zamki i pałace Skanii

Skåne to kraina zamków i pałaców - w całym regionie jest ich ponad 200, więc jeżdżąc po Skanii natrafia się na nie co chwilę zupełnie przypadkowo. Niektóre można zwiedzać, inne nie, ale zwykle można podejść dość blisko, by pooglądać budynek z zewnątrz albo nawet pospacerować po jego ogrodach. Po szwedzku zamek/pałac to "slott" - polecam wyszukiwanie zameczków wzdłuż trasy podczas nawigacji! Całą listę skańskich zamków i pałaców znajdziecie tutaj.


Transport

Do Skanii z Polski można dotrzeć na przykład promem ze Świnoujścia do Ystad. Dobrą opcją są też promy z niemieckich Sassnitz i Rostock do Trelleborga. Tanie linie lotnicze latają na lotnisko Malmö Sturup z Katowic, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Śmiało można też poszukać lotów do Kopenhagi albo wybrać się samochodem "na około", gdyż do Szwecji można dojechać drogą lądową - umożliwia to Most Öresund, który łączy duńską Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Jednorazowy przejazd przez most samochodem osobowym to koszt około 50 euro. Więcej o cenach przejazdu przez Öresundsbron dowiecie się tutaj.

Most można pokonać również pociągiem. W samym Skåne, jeśli nie posiada się własnego auta, niezbędna jest aplikacja Skånetrafiken - obsługuje ona wszystkie połączenia wewnątrz województwa oraz te wchodzące i wychodzące z regionu, również te między Szwecją a Danią. Można w niej wyszukać trasę, kupić bilet i przedłożyć go do kontroli.

Podróżowanie po Skanii samochodem jest jednak najbardziej opłacalne, nawet cenowo. Paliwo w Szwecji jest tylko kilka procent droższe niż w Polsce, jednak warto pomyśleć o tankowaniu przed wjazdem na prom. Odległości nie są duże, w dodatku w Szwecji jeździ się bardzo powoli - ograniczenie prędkości na autostradzie to 110 km/h i... wszyscy się go trzymają. Należy również pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu przed wyjazdem i dobrym ubezpieczeniu, gdyż ceny usług mechaników samochodowych są tutaj kilkakrotnie wyższe niż w Polsce.


Wybierasz się do Szwecji?

Oto inne artykuły, które mogą być przydatne:




18 524 wyświetlenia

Comentários


bottom of page